sobota, 13 września 2014

VALENCIA La Ciudad de las Artes y las Ciencias - Hiszpania

Valencia, jako trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii i leżące nad morzem Śródziemnym jakieś 350 km na południe od Barcelony jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. I choć bogata i długa historia tego miasta (zapoczątkowana w II wieku p.n.e.!), widoczna jest na każdym kroku, jego symbolem stał się super nowoczesny, a wręcz futurystyczny kompleks La Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli Miasto Sztuki i Nauki.
Oszałamiający kompleks, zaprojektowany przez architekta pochodzącego z Valencii, Santiago Calatrava, został otwarty w 2006 roku po 15 latach budowy. Składa się on z 5 ogromnych śnieżnobiałych konstrukcji, w których znajdują się min.:  Muzeum Nauki, oceanarium (największe w Europie), opera, planetarium.  Na terenie Ciudad można znaleźć też kawiarnie i kino.
Budynki otoczone są przejrzystą błękitną wodą, w której odbijają się kosmiczne kształty białych konstrukcji, dzięki czemu wydają się one jeszcze większe.

W Valencii trudno trafić na złą pogodę, co ma niebagatelne znaczenie przy okazji zwiedzania Miasta Sztuki i Nauki. Tylko w pełnym słońcu i na tle błękitnego nieba można się naprawdę napawać pięknem tej supernowoczesnej architektury. W tym miejscu czułam się jak gość na planie filmu Science-Fiction. Tak naprawdę to właśnie ta część Valencii zapadła mi w pamięć, mimo równie atrakcyjnej starówki.  Jak będziecie w Hiszpanii, odwiedźcie to miejsce, naprawdę warto!
Valencia

Valencia

Valencia

Valencia

Valencia

Valencia

Valencia

Valencia

Valencia

Valencia

Valencia

Zdjęcia zrobione aparatem Olympus SP-510UZ   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz