piątek, 19 września 2014

KRETA Agia Triada

Kretę odwiedziłam w październiku 2013r. i jak się okazało, była to doskonała pora: przez cały czas temperatura przekraczała 30 stopni, jednak upały nie były aż tak dokuczliwe jak w miesiącach letnich.
Mieszkałam w hotelu w Chani, gdyż nieopodal na półwyspie Akrotiri  znajduje się lotnisko. Na tym samym niewielkim półwyspie, zaledwie 17 km od Chani mieści się jeden z najpiękniejszych kreteńskich klasztorów: Agia Triada. Ten prawosławny monastyr powstał w 1634 roku i wraz z burzliwą historią wyspy, która np. w latach 1669- 1898 pozostawała pod panowaniem tureckim, miał swoje wzloty i upadki, w tym spalenie. Dopiero na początku XXw. Po odzyskaniu przez Kretę niepodległości klasztor został odbudowany i wyremontowany, a obecnie pełni istotną rolę na wyspie: znajduje się tu seminarium, mnisi produkują tu doskonałą oliwę, którą obok miodu, czy mydełek z oliwy można nabyć w małym przyklasztornym sklepiku.

Bizantyjski kościół zwieńczony kopułami oraz liczne krużganki obsypane kwiatami, między którymi spacerują lub śpią klasztorne koty sprawiają, że miejsce to kojarzy się z oazą spokoju i zapada na długo w pamięć. 

Kreta


Kreta

Kreta

Kreta

Kreta

Koty

Kreta

Kreta

Kreta


Kreta

Kreta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz